انجمن علمی دانشکده مهندسی خودرو


برنامه بازدید از خط تولید موتور ایران¬خودروشرکت خودروسازی ایران­خودرو یکی از دو شرکت بزرگ خودروساز کشور است. محصولات خودروهای سواری این شرکت شامل خطوط تولید و مونتاژ خودروهایی نظیر انواع پژو 206، 207،پارس و ...، خانواده سمند مانند سورن و دنا و ... می­باشد. هم­چنین شرکت ایران­خودرو دارای واحدهای موتورسازی بوده که موتورهای خانواده­ی موتور ملی EF7، موتورهای XU، موتورهای TU5 می­باشد. بازدید از این شرکت به ویژه برای دانشجویان مهندسی خودرو و مهندسی مکانیک از اهمیت بالایی برخوردار بود، زیرا در آن کاربرد طیف وسیعی از دروس دانشگاهی خود شامل مباحث قوای محرکه و تست­های مرتبط با آن در صنعت را مشاهده کردند.

هدف از برگزاری بازدید از واحد موتورسازی شماره 3 شرکت ایران­خودرو مشاهده مراحل تولید و مونتاژ موتور TU5 از نزدیک، مشاهده روش­های تست، بازدید از واحدهای تست و کنترل کیفیت بود و نیز این بازدید در راستای فراهم ساختن همکاری و ارتباط پژوهشی آموزشی بیشتر با صنعت خودرو در مقطع کنونی و در آینده  برنامه ریزی شده بود.

از مزیت­های این بازدید می­توان به حضور مستقیم دانشجویان در محیط کار خودروسازان و نیز تشریح کامل­تر درس­های موتورهای احتراق داخلی و ساخت و تولید و مباحث پژوهشی مرتبط با تست­های آزمایشگاهی از جمله

 

پاور تست در زمینه تست آب بندی و توان موتور، کنترل کیفیت و مونتاژ قطعات موتور اشاره کرد. این بازدید با هماهنگی آقای دکتر امیرحسن کاکایی، از اساتید دانشکده خودرو دانشگاه علم و صنعت و از مشاوران شرکت ایران­خودرو برگزار شده و مورد تأیید دیگر اساتید متخصص در زمینه موتورهای احتراق داخلی و قوای محرکه خودرو بوده­است.

بازدید از واحد پاور تست این شرکت با تجهیزات بسیار پیشرفته و بروز دنیا، و نیز مشاهده قطعات اولین موتور سه سیلندر تولید متخصصان ایران­­خودرو که تاکنون رونمایی نشده و بازدیدکنندگان اولین نفرات مشاهده کننده این موتور بودند هم از ویژگی­های منحصر به فرد این بازدید محسوب می­شود.

بازدید از واحد خط تولید موتور شرکت ایران­خودرو انجمن علمی دانشکده مهندسی خودرو در روز پنج شنبه مورخ 14/10/96 صورت گرفت. دانشجویان در ساعت 8 صبح از مقابل درب دانشکده خودرو به سمت شرکت ایران­خودرو واقع در کیلومتر 14 جاده مخصوص کرج عازم شدند. فرآیند بازدید و ورود به شرکت از ساعت 9:15 صبح آغاز شد. سالن­های موتور سازی 3 و موتورسازی 2 واحدهای بازدید شده بودند. عمده­ی بازدید کنندگان را دانشجویان گرایش قوای محرکه دانشکده مهندسی خودرو تشکیل ­دادند. بازدیدکنندگان بعد از عبور از گیت ورودی با دو مینی­بوس به سمت واحدهای موتورسازی رفته و سپس توسط عوامل شرکت به سمت خطوط تولید و مونتاژ موتور راهنمایی شدند. اولین بخش بازدید، سالن موتور سازی 3 مربوط به خط تولید موتورTU5 ، ساخت بلوک سیلندر، ساخت سرسیلندر و مونتاژ این اجزا به همراه قطعات بود. سپس دانشجویان از قسمت های دیگر موتورسازی بازدید کردند که از جمله آنها می­توان به بخش تست گرم موتورهای ساخته شده و در بخش آخر، بازدید از سلول پاور تست و اجزای موتور سه سیلندر اشاره کرد. دانشجویان در ساعت 11:30 ظهر به سمت دانشکده خودرو حرکت کردند.

Cinque Terre
 (0  (0)

اطلاعات رویدادImage

مکان برگزاری

کارخانه ایران خودرو

Image

تاریخ برگزاری

پنجشنبه

۱۳۹۶ / ۱۰ / ۱۴

Image

تعداد شرکت کنندگان

20 نفر

Image

ساعت برگزاری

12 : 00 - 08 : 00

Image

ارایه دهنده

انجمن علمی برگزارکننده
انجمن علمی دانشکده مهندسی خودرو

تصاویر رویداد