انجمن علمی دانشکده مهندسی راه آهن


انجمن علمی دانشکده مهندسی راه آهن با همکاری دکتر مرتضی باقری، مشاور وزیر راه و شهرسازی، پژوهش «حمل و نقل سبز» را انجام دادانجمن علمی دانشکده مهندسی راه آهن با همکاری دکتر مرتضی باقری، مشاور وزیر راه و شهرسازی، پژوهش «حمل و نقل سبز» را انجام داد :

پژوهش «حمل و نقل سبز » یکی از بزرگترین پژوهش ها در حوزه ی حمل و نقل پایدار و تاثیر آن بر سلامت دانشجویان و محیط زیست است.

زمينه آلودگي هواي ناشي از وسايل نقليه شخصی به ويژه در کلان شهرهاي کشورهاي در حال توسعه به دليل افزايش تعداد وسايل نقليه و همچنين افزايش فواصل طي شده توسط انواع وسايل نقليه در سال، به سادگي به عنوان يک مشکل مطرح شده است. هواي کلان شهر تهران نيز آلوده بوده و در اين زمينه گفته مي شود که حمل و نقل شهري و ترافيک حاصله مهمترين دليل آلودگي هواي تهران مي باشد. بنابراين آلودگي هوا از دغدغه هاي اساسي مديران شهري و شهروندان تهراني بوده و در اين زمينه تاکنون طرح ها و مطالعات چندي انجام يافته اند.

حمل و نقل ریلی درون شهری از عوامل کارآمد در کاهش آلودگی مرتبط با حمل و نقل به حساب می آید و در نتیجه مترو می تواند علاوه بر توانایی خود در جابجایی های سریع و پر حجم مردم نقش به سزایی را در توسعه پایدار شهری ایفا کند.

از نیازهای مهم برای کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه ، ایجاد سیستم حمل و نقل کامل ، منظم ، گسترده و کارآمد می باشد. امروزه کشورهایی از لحاظ اقتصادی ، سیاسی ، فرهنگی در حال رشد هستند که از یک سیستم کامل برخوردار باشند.

پژوهش حمل و نقل سبز با تلاش انجمن علمی دانشکده مهندسی راه آهن ، استاد دکتر مرتضی باقری ، مشاور وزیر راه و شهرسازی و عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی راه آهن و دانشجویان علاقمند به این حوزه انجام شد.

هدف این پروژه به دست آوردن میزان استفاده ی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت ایران از حمل و نقل سبز، برای رسیدن به یک راهکار درست و منطقی در جهت سبز عمل کردن دانشجویان در دانشگاه است.

منظور از سبز عمل کردن استفاده از حمل و نقل سبز است و منظور از حمل و نقل سبز، حمل و نقلی است که به محیط زیست آسیبی وارد نکند. برای مثال میتوان از مترو ، دوچرخه و پیاده روی نام برد .

این پروژه در نهایت افزایش امکانات مانند ساخت دکه ی کرایه ی دوچرخه و یا افزایش امنیت مانند ایجاد روشنایی مطلوب را برای دانشجویان علم و صنعت به دنبال دارد.

پس از صحبت های اولیه ، پژوهش حمل و نقل سبز به مدت دو ماه تا تهیه ی پرسشنامه به طول انجامید و دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته مهندسی حمل و نقل ریلی ، پژوهشگران دانشگاه Mc Gill کانادا و QueensLand استرالیا، با دقت فراوان این پروژه را بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که برای به دست آوردن داده از دانشجویان دانشگاه علم و صنعت به دو صورت عمل کنند. به صورتی که دانشجویان ابتدا پرسشنامه اینترنتی را پاسخ بدهند، سپس با نصب اپلیکیشن و ران کردن آن به مدت یک روز و ارسال داده ها به سرور، با ما همکاری کنند. برای دانشجویانی که با این طرح همکاری کنند جوایزی در نظر گرفته شده است.

این طرح با مترو و شهرداری تهران در میان گذاشته شد که این مراکز نیز از این پروژه استقبال کردند و ۲۰۰ عدد کارت بلیت مترو به ارزش ۱۰ هزار تومان برای دانشجویانی که این مراحل را انجام دهند به عنوان هدیه در نظر گرفتند.

اپلیکیشن Atlas II پس از رایزنی هایی که با دانشگاه QueensLand استرالیا انجام شد ، خریداری و بومی سازی شد و مشاوران پرسشنامه این پژوهش ، اساتید و دانشجویان برتر دانشگاهMcGil کانادا بودند. اپلیکیشن Atlas II برای دو سیستم عامل android و ios قابل دسترسی در گوگل پلی و اپ استور است.

برای هماهنگی جهت تهیه ی داده ها ، جلسه ای در روز چهارشنبه ۹/۱۲/۱۳۹۶ با حضور دکتر مرتضی باقری برگزار شد و هماهنگی های لازم برای روز شنبه صورت گرفت.

داده هایی که برای این تحقیق مورد نیاز است، میزان پیاده روی ، استفاده از مترو ، تاکسی ، اتوبوس ، اتومبیل شخصی و... از محل زندگی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت تا دانشگاه و برعکس است .

اعضای انجمن علمی دانشکده مهندسی راه آهن و دانشجویان علاقمند به این حوزه در روز شنبه ۱۲/۱۲/۱۳۹۶ جلوی درب های شماره ۱ ، ۲ و ۳ دانشگاه علم و صنعت مستقر شدند و پرسشنامه ، اپلیکیشن و توضیحات لازم را در اختیار دانشجو های دانشگاه علم و صنعت ایران قرار دادند و سپس به دلیل همکاری آن ها با این پژوهش از آن ها پذیرایی صورت گرفت.

برای همکاری با این پژوهش در ابتدا دانشجویان باید به پرسشنامه ی الکترونیکی که توسط تیم دانشجویی حمل و نقل سبز تهیه شده پاسخ دهند سپس لینک مربوط به اپلیکیشن را اسکن نموده و آن را دانلود کنند. این اپلیکیشن را در راه رفت و برگشت خود از خانه تا کلاس و برعکس روشن بگذارند و داده هایی که ذخیره شده را برای اپلیکیشن ارسال کنند.

داده هایی که به دست می رسد نمایان می کند که دانشجو از چه وسیله ای برای تردد استفاده کرده است و آیا پرسشنامه با داده های اپلیکیشن مطابقت دارد یا خیر؟

دانشجویان وقت دارند تا داده های خود را تا روز چهارشنبه در اپ بارگذاری کنند.

لینک پرسشنامه:

https://goo.gl/forms/Yefx9g9IcEnOZxKr1

لینک نرم افزار ios :

https://itunes.apple.com/se/app/atlas-ii/id826111885?l=en&mt=8

لینک اپلیکیشن اندروید :

https://play.google.com/store/apps/details?id=au.edu.uq.civil.atlasii

 

دانشجویان به هرگونه مشکلی که برخوردند می توانند با انجمن علمی دانشکده مهندسی راه آهن در تماس باشند.

Cinque Terre
 (0  (0)

اطلاعات رویدادImage

مکان برگزاری

دانشگاه علم و صنعت

Image

تاریخ برگزاری

شنبه

۱۳۹۶ / ۱۰ / ۰۲

Image

تعداد شرکت کنندگان

300 نفر

Image

ساعت برگزاری

12 : 00 - 12 : 00

Image

ارایه دهنده

دکتر مرتضی باقری

انجمن علمی برگزارکننده
انجمن علمی دانشکده مهندسی راه آهن

تصاویر رویداد