انجمن علمی دانشکده فیزیک


همایش سراسری "روز فیزیک"این جشنواره، هرساله در دانشگاه های مختلف کشور با حمایت انجمن فیزیک ایران به صورت یکپارچه و در روز معینی با عنوان «روز فیزیک» برگزار می‌گردد. هدف اصلی در این برنامه آشنایی دانش‌آموزان با علم فیزیک و فضای دانشگاه می‌باشد. امسال نیز انجمن علمی دانشکده‌ی فیزیک به رسم هر سال، مراسم «روز فیزیک» را در دانشگاه علم و صنعت ایران با شکوهی دو چندان برگزار کرد.

مطابق با هماهنگی‌های بعمل آمده با انجمن فیزیک ایران، این مراسم با یک هفته تأخیر و در روز پنجشنبه مورخ 25 آذر ماه سال 95 برگزار گردید. دفتر ارتباط با مدارس دانشگاه علم وصنعت ایران با کمک سازمان آموزش و پرورش استان تهران، ۸۰ دانش آموز برتر از مدارس تهران و ۱۴ دانش‌آموز کار در مقاطع دوره اول و دوم متوسطه را گزینش نمودند که میزبانی این دانش‌آموزان بر عهده‌ی انجمن علمی دانشکده فیزیک قرار داشت.

با توجه به اینکه «جدول زمان‌بندی برنامه» (conductor) از پیش در اختیار مدعوین قرار داده شده بود، میهمانان پیش از شروع برنامه در ساعت ۱۰ صبح، در محل دانشگاه علم و صنعت ایران حاضر شده و تا دانشکده شماره‌ی۱ فیزیک راهنمایی شدند. قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید و پخش سرود ملی در سالن کنفرانس آغازگر مراسم بود. در اولین سخنرانی جناب آقای دکتر عبدالوهاب [دارنده مدرک کارشناسی ارشد و دکتری از دانشگاه صنعتی شریف و محقق در زمینه‌های بیوفیزیک، سیستم‌های پیچیده و...] به نمایندگی از سوی ریاست دانشکده (دکتر ادریس فیض‌آبادی) پشت تریبون رفتند و ضمن تشکر از دانشجویان انجمن علمی دانشکده‌ی فیزیک بابت فعالیت‌های انجام شده برای برگزاری مراسم، خدمت میهمانان خیرمقدم عرض نمودند. در ادامه پس از تلطیف فضا توسط مجری برنامه (!) نوبت به دبیر انجمن علمی دانشکده‌ فیزیک رسید تا پیرامون برنامه‌ی در حال برگذاری و فلسفه‌ی اجرای آن با دانش‌آموزان صحبت کرده و خوش‌آمدگویی مجددی به ایشان عرض نماید. پس از وقفه کوتاهی دکتر واحدی [دارنده مدرک کارشناسی ارشد و دکتری از دانشگاه صنعتی شریف و محقق در زمینه‌ی ریزتشدیدگرهای فوتونیکی، بیوفوتونیک و...] مطالبی جذاب و البته ساده شده‌‌ پیرامون علم مکانیک کوانتوم، تحت عنوان «کوانتوم به زبان ساده» ارائه نمودند که با پرسش و پاسخ همراه بود. این بخش نیز مطابق انتظار بسیار جذاب و پویا دنبال شد. پس از اتمام ارائه‌ی دکتر واحدی، مجری برنامه با طرح پرسش‌هایی از دانش‌‌آموزان خواست تا به آن‌ها پاسخ دهند؛ در ادامه نیز به کسانی که به سؤالات پاسخ صحیح دادند، جوایزی نقدی اهداء گردید. پخش کلیپ معرفی دانشگاه علم و صنعت ایران پایان بخش برنامه‌های انجمن علمی در صبح روز پنجشنبه بود.

پس از اتمام کلیپ، حضار توسط مجری برنامه برای گرفتن عکس یادگاری به سمت سردر دانشگاه راهنمایی شدند. پس از ثبت عکس‌ها، میهمانان برای اقائمه‌ی نماز به مسجد و برای صرف ناهار به سمت سلف راهی شدند. پس از گذشت تقریباً یک ساعت همه‌ی دانش آموزان برای ادامه‌ی برنامه در سالن کنفرانس حاضر بودند.

ساعت ۱ بعد از ظهر، مراسم با انجام آزمایش‌های جذاب برای دانش‌آموزان دنبال شد. این آزمایش‌های فوق العاده مهیج و علمی، توسط دانشجویان دفتر ارتباط با مدارس، به بهترین شکل ممکن و با همکاری و مشارکت خود دانش‌آموزان به انجام رسیدند. جلوه‌های بصری موجود در ساختار آزمایش‌ها و شیوه‌ی نمایش آن‌ها توسط گروه اجرا کننده از نکات جالب توجه در این بخش بود. پس از این بخش که تقریبا ۲ ساعت به طول انجامید، کلیپ علمی با موضوع همجوشی هسته‌ای به نمایش در آمد. شایان ذکر است این کلیپ علمی، توسط اعضای انجمن علمی دانشکده‌ی فیزیک، ترجمه و زیرنویس شده بود. کمی بعد از اتمام کلیپ، از میهمانان پذیرایی مختصری به عمل آمد. در ادامه دانش آموزان به چند دسته تقسیم شده و از آزمایشگاه‌های فیزیک پایه۱، ۲، ۳ و فیزیک مدرن بازدید نمودند. اساتید محترم خانم‌ها طاهر آبادی و حداد نژاد و جناب آقای جعفر فرد [که هرسه از مسئولین آزمایشگاه‌ها هستند] مسئولیت معرفی آزمایشگاه‌ها و تجهیزات و همچنین پاسخ به سؤالات دانش‌آموزان را برعهده داشتند. حدود ساعت ۴ بعد از ظهر پنجشنبه مراسم به پایان رسید و میهمانان دسته دسته محوطه دانشگاه را ترک کردند.

Cinque Terre
 (1  (0)

اطلاعات رویدادImage

مکان برگزاری

سالن آمفی تئاتر دانشکده‌ی فیزیک

Image

تاریخ برگزاری

پنجشنبه

۱۳۹۵ / ۰۹ / ۲۵

Image

تعداد شرکت کنندگان

100 نفر

Image

ساعت برگزاری

17 : 00 - 10 : 00

Image

ارایه دهنده

دکتر محمد واحدی

انجمن علمی برگزارکننده
انجمن علمی دانشکده فیزیک

سخنران
تصاویر رویداد