انجمن علمی دانشکده مهندسی مواد و متالورژی


بازدید از کارخانه فولادین ذوب آملانجمن علمی مهندسی مواد و متالوژی در دوره پانزدهم به منظور ارتقا سطح علمی دانشجویان و آشنایی ایشان با فرآیند‌های ذوب، آلیاژسازی و همچنین ریخته گری چدن و فولاد، اقدام به برگزاری بازدیدی از این مجموعه صنعتی نمود. این بازدید با حضور 12 شرکت کننده به همراهی دکتر ثقفیان در تاریخ 12 آبان ماه سال 1395 برگزار گردید.

در شروع بازديد توصيه‌هاي ايمني توسط جناب مهندس زارعي براي دانشجويان ارائه شد. لازم به ذكر است ايشان در تمامي خط توليد دانشجويان را همراهي و از نكات علمي مربوطه به كارخانه بهره‌مند كردند. در شروع بازدید از كوره‌هاي القايي ٦ تن و ١٢ تن، همچنين تخليه مذاب و انجام عمليات سرباره‌گيري بازديد به عمل آمد. لازم به ذکر است در اين كارخانه تولید چدن داكتيل با روش cored wire انجام مي‌شود که دانشجویان در این بازدید، با روش مذکور آشنا شدند. در مرحله‌ي بعد دانشجويان، نحوه ريخته گري قطعات توليدي در ماسه هاي سيليسي و چگونگي قالب‌گیری قطعات را فرا گرفته و با دو روش قالب‌گيري افقي و ديزاماتيك آشنا شدند. در نهايت پس از به اتمام رسيدن مرحله ريخته‌گري و جداكردن سيستم راهگاهي، قطعات در فرآیند shotblast تميز شده و با shotpin تنش زدايي می‌شوند. در اين بين دانشجويان از توضيحات ارزشمند دكتر ثقفيان نیز بهره‌مند شدند. در ادامه از خط "درام" بازديد انجام شد. در اين خط قطعات توليدي درshaker قرار گرفته و سپس وارد درام شده تا سيستم ريخته گري شده را از ماسه و سپس راهگاه جدا شود. پس از بازديد از كارخانه، دانشجويان در دانشگاه جامع علمي كاربردي فذا براي صرف ناهار مستقر شدند.

شرکت فولادین ذوب آمل (فــذا) واقع در شهرک صنعتی آمل، از سال 1379 با هدف تولید انواع قطعات چدنی و فولادی با ظرفیت 77700 تن در سال و تولید مقاطع فولادی با ظرفیت 100000 تن در سال بهمنظور خودکفایی و اشتغال‌زایی فعالیت می‌نماید. از جمله قسمت‌های مختلف خط تولید این کارخانه می‌توان به واحد‌های قالب‌گیری، ماهیچه‌گیری، عملیات کیفی مذاب و مذاب ریزی، تمیز‌کاری شامل عملیات شات‌پلاست، سنگ‌زنی، سند‌پلاست و شات‌پینینگ و در آخر واحد کنترل کیفی اشاره کرد.

رنج وزنی تولیدات این شرکت از 1 کیلوگرم تا 20 تن می‌باشد که دامنه وسیعی از قطعات فولادی و چدنی نشکن را شامل می‌شود.

Cinque Terre
 (0  (0)

اطلاعات رویدادImage

مکان برگزاری

کارخانه فولادین ذوب-شهرستان آمل

Image

تاریخ برگزاری

چهارشنبه

۱۳۹۵ / ۰۸ / ۱۲

Image

تعداد شرکت کنندگان

12 نفر

Image

ساعت برگزاری

20 : 00 - 07 : 00

Image

ارایه دهنده

انجمن علمی برگزارکننده
انجمن علمی دانشکده مهندسی مواد و متالورژی

تصاویر رویداد