انجمن علمی دانشکده مهندسی برق


کارگاه پتنتکارگاه آموزشی پتنت (ثبت اختراع)

انجمن علمی برق دانشگاه علم و صنعت در تاریخ 6  آبان سال 95 کارگاهی با عنوان " کارگاه پتنت " را برگزار کرد. این کارگاه مناسب همه ی دانشجویان در تمامی رشته های مهندسی بود و بیشتر مورد توجه آن دسته از دانشجویان قرار گرفت که در پی ثبت پتنت بودند. برخی از شرکت کنندگان از بیرون دانشگاه تشریف آورده بودند.

ولی چرا پتنت ؟!

  • مراکز پژوهشی سعی می کنند تا دست آورد های خود را به صورت مقاله ارائه دهند ولی کمتر به این نکته توجه دارند که فرمت دیگری نیز به نام ثبت اختراع وجود دارد که علاوه بر اهمیت خاص خود، یک حمایت حقوقی نیز در بردارد و این بحث حقوقی، کمک بزرگی برای تجاری سازی و جذب سرمایه گذاری می کند. به عبارتی ارائه ی دست آوردهای علمی به صورت مقاله بیشتر جنبه ی اطلاع رسانی و ابراز علمی خود را دارد ولی ارائه ی آن به صورت پتنت علاوه بر این جنبه ها به معنی تملک و انحصار بهره برداری از آن نیز است (البته هر دست آوردی لزوما قابلیت ثبت پتنت را ندارد). یعنی پتنت جنبه ی اقتصادی به دست آورد علمی می دهد و به صاحب آن قدرت فروش آن را می دهد.
  • در هر پژوهش برای قسمت مطالعه ی متون منابع ارزشمندی در اطلاعات پتنت ها موجود است که به کارگیری آن ها باعث بالا بردن سطح تحقیقات می گردد.

  • در انتقال تکنولوژی منبع بسیار کلیدی است.

  • شرکت برای دانش بنیان محسوب شدن به پتنت نیاز دارد.

با توجه به مواردی که در بالا ذکر شد می توان فهمید که ثبت پتنت و پی گیری آن یکی از نیازهای تمام دانشجویان است که نادیده گرفته می شود. لذا انجمن علمی برق در راستای جبران این کمبود کارگاه ثبت پتنت را برگزار نمود و توانست تا حد قابل قبولی این نیازها را بر طرف سازد.

این کارگاه در کلاس 201 دانشکده برق از ساعت 8 الی 12 برگزار شد.

Cinque Terre
 (0  (0)

اطلاعات رویدادImage

مکان برگزاری

کلاس 201 دانشکده برق

Image

تاریخ برگزاری

پنجشنبه

۱۳۹۵ / ۰۸ / ۰۶

Image

تعداد شرکت کنندگان

10 نفر

Image

ساعت برگزاری

12 : 00 - 08 : 00

Image

ارایه دهنده

مهندس یونا نوول

انجمن علمی برگزارکننده
انجمن علمی دانشکده مهندسی برق

سخنران
تصاویر رویداد