انجمن علمی دانشکده‌ی کامپیوتر


پنجمین کنفرانس ملی پایتونزبان برنامه‌نويسي پايتون يكي از پركاربردترين و قدرتمندترين زبان‌هاي برنامه‌نويسي جهان است كه از جايگاه ويژه‌اي در علوم روز، از پزشــكي تا فضــانوردي و علوم رايانه برخوردار بوده، روزبه‌روز به محبوبيت و توانايي‌هايش افزوده‌شده ه و در زمينه‌هاي جديدي مورد استفاده و بهره‌برداري قرار ميگيرد. سادگي، انعطاف‌پذيري و قدرت باﻻي پايتون باعث شده كه اين زبان به‌عنوان بخشي از برنامه‌ي آموزشي بسياري از رشته‌هاي دانشگاه‌هاي معتبر دنيا قرارگرفته و به هزاران دانشجو در سراسر جهان تدريس شود.

علاقه‌مندان به اين زبان در نقاط مختلف جهان با برگزاري همايش‌ها و فراهمايي‌هاي مختلف تلاش بر گسترش فرهنگ به‌كارگيري از اين فناوري را دارند و نتيجه آن تولد اجتماعي جهاني و فعال در حوزه توليد نرم‌افزار است. پس از بيش از پنج سال تلاش در راسـتاي برگزاري فراهمايي پايتون در ايران با پيگيري جمعي از علاقه‌مندان، در سـال 1392 و با هماهنگي با سـازمان جهاني پايتون اولين فراهمايي پايتون در سطح ملي در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد و ازآن‌پس هرسال اين همايش در همين دانشگاه برگزار می‌گردد. استقبال بي‌نظير بيش از هفتصد نفر از اساتيد، دانشجويان، علاقه‌مندان و فعاﻻن در زمينه نرم‌افزار در سطح كشور از سومين فراهمايي پايكان ما را بر آن داشت كه امسال نيز با انرژي بيشتر تلاش بر برگزاري فراهمايي بزرگ‌تر و باكيفيت برتر نماييم.

 

 

از جمله اهداف برگزاری کنفرانس می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. معرفي زبان قدرتمند پايتون و فناوري‌هاي مرتبط
 2. آگاه‌سازي جامعه از حق خود براي بهره‌گرفتن از پايتون
 3. معرفي فناوري‌هاي نوين مرتبط
 4. دعوت از علاقه‌مندان جهت ارسال مقاله
 5. دعوت از متخصصين جهت ارائه‌ي مطالب
 6. ايجاد بستري مناسب براي آشنايي علاقه‌مندان و متختصصين اين حوزه
 7. ارتباط صنعت و دانشگاه

پنجمین همايش پايتون ايران، در سه محور اصلي برگزار ميشود:

 1. آشنايي با پايتون
 2. كاربردها
 3. محاسبات علمي و هوش مصنوعي

 

 • آشنایی با پایتون

          در راستاي يكي از رسالت‌هاي اصلي پايكان، هدف از ارائه‌هاي اين بخش، معرفي زبان برنامه‌نويسي پايتون به جامعه كاربران جديد است. در اين بخش افرادي كه سابقه و توانايي باﻻيي در تدريس پايتون دارند، مباحث مقدماتي مانند آشنايي با ساختار زبان، معرفي زمينه‌هاي كاربردي پايتون و ابزارهاي اوليه‌ي اين زبان برنامه‌نويسي را مطرح خواهند‌كرد.

 

 • کاربرد‌ها

پايتون كارايي خود را در بسياري از زمينه‌ها به اثبات رسانده است. به دليل سادگي، انعطاف‌پذيري و قدرت باﻻي اين زبان، از پايتون در بسياري از زمينه‌هاي كاربردي از اسكريپت‌نويسي گرفته تا توليد نرم‌افزارهاي كاربردي پيچيده، استفاده مي‌شود. در اين بخش از ارائه‌ها، متخصصين باتجربه صنعت نرم‌افزار به ارائه و انتقال تجربيات خود خواهند پرداخت.

 

 

 • محاسبات علمي و هوش مصنوعي

امروزه در جامعه دانشـــگاهي و فضـــاي علمي از پايتون به‌عنوان يك ابزار قدرتمند براي محاســـبات علمي، پردازشهاي سنگین، پياده‌سازي الگوريتم‌ها، داده‌كاوي و يادگيري ماشين استفاده مي‌شود. ابزارهاي متن‌باز بسياري براي حوزه‌هاي ذكرشده در پايتون وجود دارند كه علاوه بر بهينه بودن و سرعت باﻻي اجرا به‌سادگي قابل‌استفاده هستند. همين موضوع باعث شده است كه زبان پايتون در حال تبديل‌شدن به جايگاه اول زبان‌هاي برنامهنويسي ازنظر محبوبيت در فضاهاي علمي در دنياست. پيرو اين موضوع در محيط‌هاي دانشگاهي، شركت‌هاي فعال درزمينه پردازش داده و هوش مصنوعي استفاده زيادي از زبان پايتون مي‌كنند. مقاﻻت اين بخش به معرفي كارهاي انجام‌شده توسط ارائه‌دهندگان در حوزه‌هاي ذكر شده مي‌پردازد.

با توجه به اهداف برگزاری کنفرانس پایکان امسال نیز همانند سال‌های گذشته انجمن علمی دانشکده‌ی کامپیوتر اقدام به برگزاری پنجمین کنفرانس ملی پایتون ایران در دو روز مورخ 26 و 27 بهمن 1396 مینماید.

کارگاههای روز اول در سالن امام خمینی دانشگاه علم و صنعت و روز دوم همایش در پژوهشکده خودرو دانشگاه علم و صنعت برگزار خواهدشد.

روز اول مخصوص تازهکاران است. افرادی که برنامهنویسی کار نکردهاند یا با پایتون اشنایی ندارند در کارگاههای روز اول شرکت میکنند. این کارگاهها شامل یادگیری زبان برنامه نویسی پایتون و کاربردهای آن در سطح ساده است. بعد از شرکت در این کارگاهها شرکتکنندگان تا سطح خوبی با زبان برنامهنویسی پایتون آشنا میشوند. در روز اول این همایش چهار کارگاه

Cinque Terre

اطلاعات رویدادجهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر به انجمن علمی دانشکده کامپیوتر و یا سایت pycon.ir مراجعه کنید.

انجمن علمی برگزارکننده